| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 661e0c610e53ece7648b0dc9e81ec968f7f99da5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-21T14:53:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T05:52:58.323985996Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.26/0 |
| upload-time | 2026-05-22T11:35:09Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.47GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.11GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.31GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.62GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.60GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 52.0M ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 6.04M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.04M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.6M ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.49M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.81M ±69% |
| [Geomean] | 12.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.99G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.04G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.83G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.51G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 2.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.0M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.25M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.77M ± 4% |
| [Geomean] | 3.59M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 129M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.15M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 147M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.19M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.46M ± 2% |
| [Geomean] | 12.0M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 251M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 113M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.25M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 256M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 91.0M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.15M ± 8% |
| [Geomean] | 47.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.4k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.89M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.15M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.65M ±37% |
| [Geomean] | 3.41M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.47G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±10% |
| [Geomean] | 1.18G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.29M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 830k ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.42M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 812k ±14% |
| [Geomean] | 1.05M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |