| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T17:38:52.070930848Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.51/0 |
| upload-time | 2026-05-22T23:11:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±40% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±37% |
| [Geomean] | 5.01GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.87GB ±15% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.3M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±115% |
| [Geomean] | 84.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 622M ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.04G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 599M ±169% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 166M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 5% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.6M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.6M ±96% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.32G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.0M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.3M ±82% |
| [Geomean] | 851M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.87M ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.25M ±180% |
| [Geomean] | 29.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 616M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 586M ±175% |
| [Geomean] | 2.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 87.9M ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.1M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.6M ±155% |
| [Geomean] | 81.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 705M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±165% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4M ±125% |
| [Geomean] | 230M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |