| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | cc623858f6c58767931f381b3ab3821228d9dc17 |
| experiment-commit-time | 2026-05-22T15:53:42Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T16:18:50.275613817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260522.52 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260522.52/0 |
| upload-time | 2026-05-22T23:15:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.61GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 279M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 540M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±14% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.26G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.5G ±13% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±32% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 826M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 405M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 478M ±26% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.58G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.11G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24G ±78% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.86k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 412k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.6k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 189M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 5% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.5G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±58% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±33% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67G ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 987M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.05G ±103% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.88k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 694k |