| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 24ec7d2120d3d16b79cb2a7009a3e8025e4a2ce4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-23T03:16:59Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-23T03:59:48.217424789Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.21/0 |
| upload-time | 2026-05-23T09:20:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.7µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.05GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 31.8M ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.24M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.89M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 31.3M ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.50M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.30M ±49% |
| [Geomean] | 8.89M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.37G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±49% |
| [Geomean] | 1.83G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.94M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.94M ± 7% |
| [Geomean] | 1.49M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 95.0M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.0M ±147% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.87M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 7.97M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.58M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.56M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.44M ±40% |
| [Geomean] | 16.1M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.92M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.30M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.17M ±48% |
| [Geomean] | 3.09M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 950M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.03G ±50% |
| [Geomean] | 1.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 500k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 570k ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 530k ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 562k ±29% |
| [Geomean] | 540k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.2k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 886k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |