| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-22T17:40:20.541676433Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260523.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260523.3/0 |
| upload-time | 2026-05-23T00:30:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.31GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.09GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 451M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 282M ± 8% |
| [Geomean] | 422M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.7G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ± 4% |
| [Geomean] | 12.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 226M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±34% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±29% |
| [Geomean] | 737M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.38G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.32G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85G ±108% |
| [Geomean] | 4.25G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 4% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 669k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 2% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.3G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.3G ±86% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 196M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±34% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.16G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.32G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98G ±90% |
| [Geomean] | 1.32G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 701k |