| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 84e0c4965a5e7e97a5616550067b1c7b999e9cd5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:30Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T06:35:35.676940429Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.27 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.27/0 |
| upload-time | 2026-05-24T12:09:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50GB ±34% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.79GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.37GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.59GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.44GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.5M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 230M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.8M ±18% |
| [Geomean] | 96.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 901M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.36G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±11% |
| [Geomean] | 4.47G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 98.1M ±11% |
| [Geomean] | 219M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.79G ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.29G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 118M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.77G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 173M ±21% |
| [Geomean] | 931M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 2% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.59M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±23% |
| [Geomean] | 39.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 888M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±10% |
| [Geomean] | 3.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±17% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 524M ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.8M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.54G ±126% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 143M ±23% |
| [Geomean] | 316M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |