| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5af294bac74c455df843f88dfcde2032bad23c5e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T07:23:27.496710544Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.29/0 |
| upload-time | 2026-05-24T12:57:34Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.70GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.60GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.07GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.96GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.88GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.21GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.09GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 213M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.72M ±13% |
| [Geomean] | 72.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 936M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.23G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.92G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±52% |
| [Geomean] | 2.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43M ± 3% |
| [Geomean] | 40.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.2M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.1M ±15% |
| [Geomean] | 171M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.01G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.03G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.3M ±10% |
| [Geomean] | 691M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.64k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 458k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.68M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.88M ±22% |
| [Geomean] | 21.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 909M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±51% |
| [Geomean] | 2.19G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 83.2M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.5M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±30% |
| [Geomean] | 66.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±128% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.4M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 847M ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 31.9M ±12% |
| [Geomean] | 226M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 795k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.17M |