| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c3f7d758775e320f970c80d851268ad3bac06b06 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:56:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:49:11.426521265Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260524.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.46/0 |
| upload-time | 2026-05-24T22:19:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±29% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97GB ±29% |
| [Geomean] | 5.01GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.83GB ±16% |
| [Geomean] | 7.14GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.39M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±76% |
| [Geomean] | 74.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.97G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.10G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 557M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.88G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 950M ±140% |
| [Geomean] | 3.48G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 173M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 42.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.1M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 322M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.3M ±54% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.29G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.1M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.01G ±99% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.49G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±96% |
| [Geomean] | 653M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.26M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 122M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47M ±89% |
| [Geomean] | 25.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.38G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 547M ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 953M ±140% |
| [Geomean] | 2.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 112M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.6M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.55M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.8M ±75% |
| [Geomean] | 74.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 481M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.6M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 664M ±153% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.9M ±121% |
| [Geomean] | 191M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 811k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |