| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c410b4944ea621b1abda5c4e1d2408d4b598e6c7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:52:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T23:22:06.646332869Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.13/0 |
| upload-time | 2026-05-25T06:11:00Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.38GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 579M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.87G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.85G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±10% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 201M ±29% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 866M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 399M ±22% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.39G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.63G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.62G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32G ±134% |
| [Geomean] | 4.34G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 665k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 3% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.25G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.2G ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.23G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.0G ±30% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 167M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±34% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 885M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.06G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.46G ±83% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 705k |