| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 84e0c4965a5e7e97a5616550067b1c7b999e9cd5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T06:15:34.25720765Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.25/0 |
| upload-time | 2026-05-25T13:05:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.41GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.37GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.70GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.27G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0G ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ± 8% |
| [Geomean] | 11.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±29% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 455M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 432M ±16% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.01G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.29G ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.33G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.57G ±99% |
| [Geomean] | 3.81G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 697k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 5% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±33% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±36% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 329M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 6% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 899M ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.62G ±148% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 707k |