| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9da73fb7025cd64b71608241517d6cb17735d854 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T15:15:28Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T16:20:00.120081409Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260525.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.46/0 |
| upload-time | 2026-05-25T21:57:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.18GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±35% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97GB ±30% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±18% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.8M ±79% |
| [Geomean] | 91.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.42G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 940M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 748M ±124% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.53M ± 5% |
| [Geomean] | 42.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.5M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7M ±67% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.81G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.91G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.90G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±69% |
| [Geomean] | 957M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 752k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.33M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.67M ±114% |
| [Geomean] | 34.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 921M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 733M ±129% |
| [Geomean] | 3.26G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.0M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.46M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.9M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.4M ±103% |
| [Geomean] | 97.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 913M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 493M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 79.1M ±102% |
| [Geomean] | 240M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |