| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3a92cb4958cdc5bf4263a0a72ffe2f719696364f |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:44:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T20:51:58.358879935Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.10/0 |
| upload-time | 2026-05-26T03:38:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.86GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ±10% |
| [Geomean] | 5.82GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.40GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.85GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 572M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±16% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.94G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ±12% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±36% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 403M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 443M ±29% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.84G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.19G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.73G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91G ±57% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 7% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.9G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.7G ±75% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±38% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 307M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.82G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.16G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.93G ±102% |
| [Geomean] | 1.46G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 710k |