| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9c2b47b0037e9c1896c07b207d661fe160b37ea0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T22:34:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T22:46:09.29008436Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.11/0 |
| upload-time | 2026-05-26T04:23:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±28% |
| [Geomean] | 3.85GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21GB ±33% |
| [Geomean] | 5.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.30GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±22% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.4M ±62% |
| [Geomean] | 93.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.82G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.48G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±81% |
| [Geomean] | 4.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 77.6M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 73.2M ±57% |
| [Geomean] | 213M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.87G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.93G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 130M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.56G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 123M ±54% |
| [Geomean] | 947M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.7M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.72M ±80% |
| [Geomean] | 37.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.8G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±79% |
| [Geomean] | 3.92G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.8M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.0M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.24M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 56.5M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.1M ±73% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.49G ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 731M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.7M ±66% |
| [Geomean] | 323M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |