| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e28acf5506e85f9e54abdc370eb133a3ea6dd31e |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T00:25:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T02:23:38.950552008Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.17/0 |
| upload-time | 2026-05-26T07:56:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.36GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.32GB ±28% |
| [Geomean] | 3.83GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18GB ±31% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.16GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.12GB ±20% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.8M ±58% |
| [Geomean] | 87.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.25G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.00G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±89% |
| [Geomean] | 4.37G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80M ± 0% |
| [Geomean] | 43.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.2M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.1M ±54% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.43G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.07G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 115M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.77G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 115M ±51% |
| [Geomean] | 835M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.55M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.37M ±78% |
| [Geomean] | 33.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05G ±90% |
| [Geomean] | 3.60G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.0M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 86.2M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.22M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.0M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.6M ±71% |
| [Geomean] | 92.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.6M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.31G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.7M ±64% |
| [Geomean] | 246M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |