| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9c2b47b0037e9c1896c07b207d661fe160b37ea0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T22:34:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:01:53.643968912Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.21/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:53:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.9µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 439M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 450M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 572M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±11% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.84G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 8% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±28% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 862M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 446M ±28% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.85G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.09G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20G ±80% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 667k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.5G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.8G ±55% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±29% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 348M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.43G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.41G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 886M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23G ±92% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 4% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 4% |
| [Geomean] | 703k |