| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c07f0065ce6bf857db48cb8f5c8c05f681540cde |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:41:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:43:38.297992016Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.23/0 |
| upload-time | 2026-05-26T10:31:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.4µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.48GB ±12% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 283M ±14% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.38G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.67G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.72G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±45% |
| [Geomean] | 10.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 365M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±22% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 448M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±21% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.46G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.41G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.29G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04G ±137% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.6G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.93G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.2G ±59% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±26% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ±12% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.24G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 861M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±186% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |