| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a40c232e81406b942c3e681bbf1fc4cc28c781f1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:15:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T16:50:41.66835494Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.49/0 |
| upload-time | 2026-05-26T23:38:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.83GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.71GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.50GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 562M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 291M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 560M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±15% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.78G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6G ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±43% |
| [Geomean] | 11.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±30% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 842M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 815M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 418M ±24% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.83G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.02G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.07G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.77G ±79% |
| [Geomean] | 3.80G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 675k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.77G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.2G ±84% |
| [Geomean] | 14.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±32% |
| [Geomean] | 162M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±15% |
| [Geomean] | 320M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 913M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±188% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 931M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.76G ±129% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |