| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 233f2ba9b2ab00735d9d7c1f694a3afeaf5ec470 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T21:58:16.329370863Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260526.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.9/0 |
| upload-time | 2026-05-26T03:32:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.15GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±37% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82GB ±36% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±14% |
| [Geomean] | 7.28GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.4M ±90% |
| [Geomean] | 85.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.80G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 825M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.31G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 660M ±154% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ± 9% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.8M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.2M ±75% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.12G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.92G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.0M ±85% |
| [Geomean] | 806M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.11M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.94M ±142% |
| [Geomean] | 29.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 809M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 666M ±152% |
| [Geomean] | 3.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.1M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.9M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.1M ±121% |
| [Geomean] | 83.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.70G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.5M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 731M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.5M ±118% |
| [Geomean] | 284M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |