| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 39c00b1ee8bc0d402f96656ae6c7782ab6d1f6e7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:37:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T18:30:00.386888698Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.1/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:11:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 35.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.67GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.02GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.24GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.48GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.31GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.05GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.14GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.29GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.28GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.16GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.55GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.33GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.66GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.70GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 55.2M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.86M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.06M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.5M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.14M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.67M ±27% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.85G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 921M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.46G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±24% |
| [Geomean] | 1.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.1M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.95M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.5M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.94M ± 3% |
| [Geomean] | 3.76M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 154M ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.60M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.75M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 12.7M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 275M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 99.0M ±222% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.60M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 462M ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 124M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.73M ± 6% |
| [Geomean] | 56.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.69M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.93M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.61M ±22% |
| [Geomean] | 3.06M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 883M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.02G ±99% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.30G ±24% |
| [Geomean] | 1.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 490k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.22M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 760k ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 789k ±14% |
| [Geomean] | 988k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |