| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 0631db6336349eb5f7c41107342472cc8c0d9713 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T01:59:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:08:48.144853617Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.17/0 |
| upload-time | 2026-05-27T07:41:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±36% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87GB ±33% |
| [Geomean] | 4.90GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±18% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 221M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.92M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±75% |
| [Geomean] | 73.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.83G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.8G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 863M ±180% |
| [Geomean] | 2.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.9M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.2M ±74% |
| [Geomean] | 171M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.45G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.1M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.05G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 96.7M ±65% |
| [Geomean] | 719M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.79M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16M ±114% |
| [Geomean] | 20.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 143M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 852M ±183% |
| [Geomean] | 2.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 115M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.66M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8M ±111% |
| [Geomean] | 64.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 651M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.5M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 684M ±155% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.3M ±88% |
| [Geomean] | 176M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |