| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a43897f6fe5ed64321fb1704f5e77ff965fd4cb1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:11:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T17:28:44.858071242Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.2/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:18:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.43GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±13% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.21G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.15G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ± 6% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±32% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 456M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 880M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 445M ±21% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.46G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.38G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.49G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.27G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.79G ±29% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 171M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 26.8G ±32% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 162M ±35% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 339M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 343M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 305M ±10% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.26G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±135% |
| [Geomean] | 1.39G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |