| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4229cb1eda897842f2f1a0e3fd7cb3ff1d70be0c |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:17:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T17:33:20.675301925Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260527.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.51/0 |
| upload-time | 2026-05-27T23:08:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.01GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±29% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.72GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ±36% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±23% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.61M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.9M ±66% |
| [Geomean] | 77.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.34G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 601M ±212% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±130% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 178M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.44M ±19% |
| [Geomean] | 40.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 347M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.5M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3M ±58% |
| [Geomean] | 179M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.22G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.35G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 80.5M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.73G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±59% |
| [Geomean] | 694M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.70k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44M ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.66M ±82% |
| [Geomean] | 27.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 602M ±223% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.30G ±137% |
| [Geomean] | 3.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.0M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.53M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.9M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.5M ±74% |
| [Geomean] | 78.3M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 483M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.9M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 975M ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.8M ±69% |
| [Geomean] | 222M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 2% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |