| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d01955d5d50ccb5f46c215f88c1781742b3f117d |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:45:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:03:28.139516072Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.2/0 |
| upload-time | 2026-05-28T00:35:16Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±32% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88GB ±31% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.80GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±17% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 207M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.6M ±88% |
| [Geomean] | 76.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.91G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.90G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 738M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.83G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 759M ±165% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 179M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 4% |
| [Geomean] | 41.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.5M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 321M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.9M ±73% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.51G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.94G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.8M ±74% |
| [Geomean] | 704M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.66M ±131% |
| [Geomean] | 26.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 722M ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 740M ±172% |
| [Geomean] | 2.73G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 101M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.9M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.6M ±106% |
| [Geomean] | 76.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 846M ±202% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 800M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3M ±99% |
| [Geomean] | 232M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 806k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 804k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |