| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bcdf61fef4e5fd61a7a892a11ed213284fa8dce7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T21:12:49Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T01:22:20.639694808Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.21/0 |
| upload-time | 2026-05-28T06:52:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.00GB ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±32% |
| [Geomean] | 3.66GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64GB ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±34% |
| [Geomean] | 5.03GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ±19% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.08M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±72% |
| [Geomean] | 74.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 627M ±221% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.79G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 763M ±164% |
| [Geomean] | 3.49G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.60M ± 0% |
| [Geomean] | 41.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 346M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.5M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8M ±72% |
| [Geomean] | 174M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±81% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.38G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 79.0M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.73G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7M ±87% |
| [Geomean] | 667M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 816k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 462k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.48M ±114% |
| [Geomean] | 25.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.82G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 602M ±223% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 760M ±165% |
| [Geomean] | 2.68G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.1M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.4M ±114% |
| [Geomean] | 71.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 887M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.3M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1M ±99% |
| [Geomean] | 246M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 809k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 815k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.17M |