| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 01d183b0001d361101b27ef6a5bd27ba81f53b33 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T19:46:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T04:47:31.376275219Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.25/0 |
| upload-time | 2026-05-28T10:19:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15GB ±31% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±33% |
| [Geomean] | 4.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.58GB ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.85GB ±17% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 214M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±74% |
| [Geomean] | 72.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.19G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 165M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.97G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 660M ±144% |
| [Geomean] | 2.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 182M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.91M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 166M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 5% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.1M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.2M ±67% |
| [Geomean] | 170M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.66G ±78% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.46G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.0M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.79G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.74G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.0M ±68% |
| [Geomean] | 735M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.61k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 792k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 1% |
| [Geomean] | 457k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.89M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.97M ±113% |
| [Geomean] | 21.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 148M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 663M ±143% |
| [Geomean] | 1.88G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 116M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6M ±93% |
| [Geomean] | 65.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.4M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.1M ±87% |
| [Geomean] | 203M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 796k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |