| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 13e2cc87fa9944b248c4e8a3cdb9ea79ec8ec479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T05:25:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T06:14:38.515850982Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.30/0 |
| upload-time | 2026-05-28T11:47:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 43.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±29% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.21GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±31% |
| [Geomean] | 4.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±18% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 211M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.40M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 206M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.6M ±74% |
| [Geomean] | 69.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.82G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.91G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 161M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.48G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.37G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04G ±94% |
| [Geomean] | 2.81G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 179M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 40.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.7M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 357M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.8M ±55% |
| [Geomean] | 167M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.70G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.72G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 55.5M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.40G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.29G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 112M ±57% |
| [Geomean] | 672M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 23.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.74k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 819k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.39M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 464k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.66M ±97% |
| [Geomean] | 20.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.85G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 144M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.31G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.02G ±90% |
| [Geomean] | 1.92G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.0M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.7M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.7M ±74% |
| [Geomean] | 63.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.18G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.0M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 638M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.8M ±70% |
| [Geomean] | 209M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 818k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 807k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.18M |