| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c7e6da5ca59645de42e5d28829ff37452fce16ca |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T09:50:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T10:23:58.726058602Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.35/0 |
| upload-time | 2026-05-28T15:56:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±39% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.78GB ±38% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ±18% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.4M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 225M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.3M ±130% |
| [Geomean] | 85.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.35G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.05G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 610M ±175% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.06M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 3% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.3M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.1M ±102% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.58G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.83G ±76% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.09G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.4M ±96% |
| [Geomean] | 846M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.61M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.83M ±197% |
| [Geomean] | 30.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 609M ±175% |
| [Geomean] | 3.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.4M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.2M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0M ±147% |
| [Geomean] | 87.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 994M ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.0M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 872M ±138% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.7M ±126% |
| [Geomean] | 271M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |