| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ccffd99f3cee0cf841608ecadf6956bc72e8fe40 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T20:56:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:01:48.740484806Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260528.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.9/0 |
| upload-time | 2026-05-28T02:34:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±28% |
| [Geomean] | 5.41GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.04GB ±19% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.1M ±90% |
| [Geomean] | 94.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.84G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74G ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 859M ±95% |
| [Geomean] | 4.64G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 4% |
| [Geomean] | 44.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.7M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.9M ±72% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.78G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.42G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 174M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.98G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±54% |
| [Geomean] | 929M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.0M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 138M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.29M ±130% |
| [Geomean] | 37.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 834M ±101% |
| [Geomean] | 3.78G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 88.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.1M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.1M ±100% |
| [Geomean] | 100M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8M ±146% |
| [Geomean] | 351M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |