| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7e3a04fb9140963ce1c60bd3fda6f83833ca8b7d |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T04:25:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T04:43:07.21719713Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.24/0 |
| upload-time | 2026-05-29T10:16:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±28% |
| [Geomean] | 3.81GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±27% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±12% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.6M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2M ±61% |
| [Geomean] | 93.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.01G ±89% |
| [Geomean] | 4.23G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 77.0M ±56% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.55G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.80G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.16G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±53% |
| [Geomean] | 867M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.38M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.2M ±79% |
| [Geomean] | 37.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 980M ±89% |
| [Geomean] | 3.61G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.3M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.6M ±73% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.43G ±116% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.6M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±137% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.3M ±65% |
| [Geomean] | 370M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |