| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 029edaa8828535c59ca6076be2191da1de18035e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:59:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T05:20:49.861020819Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.26/0 |
| upload-time | 2026-05-29T10:54:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±30% |
| [Geomean] | 3.78GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±29% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.00GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.17GB ±13% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0M ±59% |
| [Geomean] | 85.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.01G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.40G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 767M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.87G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.10G ±89% |
| [Geomean] | 4.13G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 155M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 6% |
| [Geomean] | 41.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 330M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.4M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.1M ±54% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.60G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 101M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.66G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.48G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 120M ±53% |
| [Geomean] | 868M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.4k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.11M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.70M ±78% |
| [Geomean] | 32.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 765M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±90% |
| [Geomean] | 3.08G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.0M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1M ±73% |
| [Geomean] | 92.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 835M ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.9M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2M ±65% |
| [Geomean] | 276M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |