| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 029edaa8828535c59ca6076be2191da1de18035e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:59:51Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T06:30:22.753222399Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.29/0 |
| upload-time | 2026-05-29T13:18:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.79GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.81GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 570M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±11% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.9G ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.55G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±16% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 189M ±29% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 783M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±22% |
| [Geomean] | 718M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.38G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.98G ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.93G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.97G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31G ±82% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 680k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 4% |
| [Geomean] | 195M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0G ±31% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±38% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 940M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20G ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.19G ±96% |
| [Geomean] | 1.28G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 716k |