| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6421cb6565b20d91c2749dfc4937dbfd97a70033 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:35:29Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T07:30:47.956857324Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.31/0 |
| upload-time | 2026-05-29T14:18:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.59GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 446M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ± 7% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.11G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.05G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.40G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 3% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 365M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±22% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 824M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 453M ±33% |
| [Geomean] | 733M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.04G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.56G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.04G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.43G ±81% |
| [Geomean] | 4.22G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 676k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 1% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 3% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.8G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.74G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±40% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±22% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 341M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 324M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.66G ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 951M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15G ±88% |
| [Geomean] | 1.39G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 1% |
| [Geomean] | 710k |