| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6421cb6565b20d91c2749dfc4937dbfd97a70033 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:35:29Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T08:46:46.524065104Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.32/0 |
| upload-time | 2026-05-29T14:20:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17GB ±31% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.07GB ±27% |
| [Geomean] | 5.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.89GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.09GB ±13% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.6M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.2M ±70% |
| [Geomean] | 90.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.87G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.4G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 605M ±177% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.47G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 919M ±126% |
| [Geomean] | 3.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02M ± 4% |
| [Geomean] | 45.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.0M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.2M ±58% |
| [Geomean] | 203M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.91G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.16G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.8M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.18G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±60% |
| [Geomean] | 930M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 761k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 446k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.75M ±167% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.06M ±102% |
| [Geomean] | 33.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 595M ±182% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 938M ±122% |
| [Geomean] | 3.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.1M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.9M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3M ±77% |
| [Geomean] | 92.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.0M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.35G ±139% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.0M ±75% |
| [Geomean] | 322M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 760k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |