| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | aae1bdb6d4820356cc1771f206624add5a624d27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:40:55Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T14:22:29.215219225Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.63 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.63/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:09:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 84.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.4µs ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 3% |
| [Geomean] | 65.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.72GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.36GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±11% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.96GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.90GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.00GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 528M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 289M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 429M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 525M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±14% |
| [Geomean] | 402M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.10G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.0G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0G ±33% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 299M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 336M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±37% |
| [Geomean] | 288M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 785M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 993M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 445M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 923M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 410M ±19% |
| [Geomean] | 687M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.21G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.86G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.82G ±90% |
| [Geomean] | 3.84G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.8k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.13k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.12k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 709k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 428k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 694k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 428k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 268k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 6% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.8G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.8G ±51% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±40% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 299M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 343M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.10G ±207% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 828M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 969M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.53G ±234% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.13k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 428k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| [Geomean] | 721k |