| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a5bc606a68917caf9bc21d2f090b3bdfef92aa42 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:37:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:54:12.011501425Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.66 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.66/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:27:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ±29% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ±34% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.83GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.20GB ±20% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 223M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4M ±59% |
| [Geomean] | 90.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 826M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.54G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±89% |
| [Geomean] | 4.26G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.18M ± 7% |
| [Geomean] | 45.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.2M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.5M ±53% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.06G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 131M ±54% |
| [Geomean] | 826M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.01M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.0M ±80% |
| [Geomean] | 34.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 828M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.7G ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19G ±89% |
| [Geomean] | 3.77G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.1M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.47M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.0M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.4M ±72% |
| [Geomean] | 94.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.1M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 837M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 103M ±67% |
| [Geomean] | 300M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |