| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:02:25.827867046Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.68/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:50:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.9µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.16GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.78GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 7% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.36GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 542M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±14% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.58G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.7G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±42% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±38% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 834M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±21% |
| [Geomean] | 734M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.04G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.55G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36G ±92% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 696k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 692k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 8% |
| [Geomean] | 201M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.4G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.3G ±45% |
| [Geomean] | 17.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 187M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±44% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 324M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.72G ±181% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74G ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.42G ±155% |
| [Geomean] | 1.67G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 713k |