| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c5d18e479475e251c8593b1113fb53836117d5d3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:05:45.518845559Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.72 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.72/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:55:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±13% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.12GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±10% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 567M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±13% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.03G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.1G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.68G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±16% |
| [Geomean] | 11.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±27% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 856M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 405M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 802M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 460M ±46% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.12G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.88G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.81G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71G ±71% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 686k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±66% |
| [Geomean] | 16.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 154M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±30% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 313M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±12% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.87G ±87% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 706k |