| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d96f55fe49dda34ad4aa7af7cbf04321fc86cd27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T16:13:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T16:32:12.141293645Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260529.74 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.74/0 |
| upload-time | 2026-05-29T22:07:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±28% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.15GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.19GB ±32% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.06GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±21% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5M ±61% |
| [Geomean] | 92.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±114% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.82G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09G ±87% |
| [Geomean] | 4.42G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 3% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.4M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.3M ±53% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.46G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 133M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.17G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±52% |
| [Geomean] | 884M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.25M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.35M ±79% |
| [Geomean] | 35.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07G ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±85% |
| [Geomean] | 3.86G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 98.8M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.3M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.31M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5M ±73% |
| [Geomean] | 96.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.3M ±64% |
| [Geomean] | 340M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |