| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5d2a112176e9fb295eab0b672863de0a9c7c1485 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:41:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:11:32.688572628Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.18/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:01:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.96GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.80GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 559M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±11% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.31G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.91G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.27G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±17% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 223M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 358M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 381M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±29% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 799M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±21% |
| [Geomean] | 716M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.52G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.77G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.98G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.48G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.21G ±82% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 1% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 680k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 663k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 1% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.69G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.1G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.8G ±34% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±31% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 895M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±74% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 709k |