| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 388e94dfbdcf9440196b84f7c011244601c65b36 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:11:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:30:36.741884021Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.19/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:05:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49GB ±32% |
| [Geomean] | 3.80GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ±35% |
| [Geomean] | 5.27GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.44GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.89GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±22% |
| [Geomean] | 7.33GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.5M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7M ±66% |
| [Geomean] | 95.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.00G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 934M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28G ±91% |
| [Geomean] | 4.43G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 8% |
| [Geomean] | 43.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 383M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.3M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.6M ±57% |
| [Geomean] | 216M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.61G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.72G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.82G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 136M ±57% |
| [Geomean] | 909M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.78M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 139M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±83% |
| [Geomean] | 38.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 934M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.27G ±92% |
| [Geomean] | 3.98G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.8M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.2M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.28M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.7M ±93% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2M ±74% |
| [Geomean] | 103M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 621M ±95% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.0M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 690M ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±67% |
| [Geomean] | 252M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 762k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |