| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 38c30806f9da367dc26fe45c063132720d3f75ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:52:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:12:25.904340594Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.23/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:57:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 65.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.77GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.80GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ±10% |
| [Geomean] | 5.90GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.00GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.41GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.02GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.92GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 274M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 432M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 563M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±14% |
| [Geomean] | 408M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.02G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.3G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.67G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ± 7% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 361M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±34% |
| [Geomean] | 281M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 950M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 876M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.22G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 399M ±20% |
| [Geomean] | 747M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.60G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.83G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.85G ±44% |
| [Geomean] | 4.48G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.10k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.12k ± 1% |
| [Geomean] | 4.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 685k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 426k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.3k ± 2% |
| [Geomean] | 269k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 220M ± 4% |
| [Geomean] | 182M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.66G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1G ±58% |
| [Geomean] | 15.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 173M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 143M ±41% |
| [Geomean] | 140M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 297M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±16% |
| [Geomean] | 301M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 950M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 858M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33G ±85% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.12k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.07k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.3k ± 2% |
| [Geomean] | 12.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.28M ± 2% |
| [Geomean] | 737k |