| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0d75fdfd4fae506ec620023ce9102dd8cbb067f0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T21:27:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T02:28:59.462840855Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.35/0 |
| upload-time | 2026-05-30T09:17:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.75GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.67GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.77GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.95GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.47GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±10% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.78G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7G ±119% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 10.1G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.3G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ± 8% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 209M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±40% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±21% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.80G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.34G ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.20G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.98G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.13G ±75% |
| [Geomean] | 4.20G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 678k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 690k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 6% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.25G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.4G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.7G ±30% |
| [Geomean] | 14.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 153M ±45% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 325M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±11% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 887M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.55G ±142% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 906M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.14G ±96% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |