| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d7b3da6e25123903177f9aabc805f6ef2244d436 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:30:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T14:22:08.325024173Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260530.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.57/0 |
| upload-time | 2026-05-30T19:56:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±29% |
| [Geomean] | 3.84GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ±29% |
| [Geomean] | 5.30GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.23GB ±14% |
| [Geomean] | 7.42GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5M ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.0M ±57% |
| [Geomean] | 91.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.42G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08G ±88% |
| [Geomean] | 4.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 9% |
| [Geomean] | 42.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.5M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.3M ±53% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.61G ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.69G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 121M ±51% |
| [Geomean] | 910M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.63M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.37M ±79% |
| [Geomean] | 35.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±89% |
| [Geomean] | 3.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 92.1M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.1M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.26M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.6M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.3M ±70% |
| [Geomean] | 98.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±174% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.25G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.0M ±65% |
| [Geomean] | 340M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |