| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | cedf3d5870ec3ab23ca9620cb2241949ff085bfe |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T23:14:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T11:25:11.318511862Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.36/0 |
| upload-time | 2026-05-31T16:59:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35GB ±29% |
| [Geomean] | 3.79GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.18GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ±35% |
| [Geomean] | 5.29GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.17GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.25GB ±23% |
| [Geomean] | 7.39GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 246M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 241M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1M ±64% |
| [Geomean] | 98.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.41G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.14G ±89% |
| [Geomean] | 4.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93M ± 6% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 401M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.2M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.8M ±56% |
| [Geomean] | 221M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.00G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 119M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.68G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 148M ±58% |
| [Geomean] | 870M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.42k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.93M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±82% |
| [Geomean] | 39.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.13G ±90% |
| [Geomean] | 3.60G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 109M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.70M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 206M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.3M ±72% |
| [Geomean] | 109M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 610M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 99.4M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 690M ±182% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±69% |
| [Geomean] | 263M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 764k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |