| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | f1aa77c984a1d7596f3df55f01b72034264de1c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:59:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T20:40:39.960021186Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | baseline |
| upload | 20260531.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.6/0 |
| upload-time | 2026-05-31T02:16:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.08GB ±37% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.03GB ±31% |
| [Geomean] | 5.21GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.37GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.11GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±20% |
| [Geomean] | 7.36GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.6M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1M ±91% |
| [Geomean] | 88.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.23G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 861M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.77G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 822M ±104% |
| [Geomean] | 4.14G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ± 4% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.4M ±71% |
| [Geomean] | 200M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±110% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.93G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.76G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.21G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±63% |
| [Geomean] | 852M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.66M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.41M ±131% |
| [Geomean] | 32.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 866M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 825M ±103% |
| [Geomean] | 3.33G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.5M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.38M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.6M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.8M ±106% |
| [Geomean] | 89.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.17G ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.0M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.32G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 85.8M ±76% |
| [Geomean] | 323M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |