| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7f36edc26d4e3becb6d9c9008ff00f260bb19055 |
| benchmarks-commit | 5831832cd81027cc8588138488bccb5854e7261d |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b0945a54b5ec65f79ad722d62f8c3ed62ba0b9d9 |
| experiment-commit-time | 2025-08-05T21:10:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-08-07T11:20:26.56706878Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20250807.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250807.40/0 |
| upload-time | 2025-08-07T16:47:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.28GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.35GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.11GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.24GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.21GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.43GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.41GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 33.2M ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 6.16M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.03M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 34.9M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.05M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.86M ± 9% |
| [Geomean] | 11.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.20G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.36G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.90G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.48G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 2.01G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.50M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.57M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.27M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.50M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.54M ± 2% |
| [Geomean] | 2.08M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.8M ±150% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.78M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 128M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.09M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.71M ± 6% |
| [Geomean] | 10.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 248M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 73.0M ±164% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 35.5M ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 247M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 108M ±118% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 8.76M ±41% |
| [Geomean] | 72.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 886k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.53M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.94M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.55M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.54M ±38% |
| [Geomean] | 3.64M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.41G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.25G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.04M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 630k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 844k ±53% |
| [Geomean] | 760k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 884k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |