| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 7f36edc26d4e3becb6d9c9008ff00f260bb19055 |
| benchmarks-commit | 5831832cd81027cc8588138488bccb5854e7261d |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e73afaae69bb6f098e3c1dbd98cfe134843910a1 |
| experiment-commit-time | 2025-08-05T20:57:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-08-07T13:07:24.939904997Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20250807.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20250807.46/0 |
| upload-time | 2025-08-07T18:46:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24GB ±26% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.98GB ±29% |
| [Geomean] | 5.03GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±20% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.1M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 214M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.8M ±65% |
| [Geomean] | 84.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.20G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 637M ±185% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.39G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 896M ±110% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66M ± 6% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.1M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.5M ±65% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.50G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.0M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.52G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±52% |
| [Geomean] | 713M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 2% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.09M ±161% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 130M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.32M ±89% |
| [Geomean] | 31.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 616M ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 893M ±110% |
| [Geomean] | 3.07G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.4M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.3M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.42M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.0M ±140% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.7M ±89% |
| [Geomean] | 91.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 656M ±115% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.6M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 923M ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.1M ±60% |
| [Geomean] | 239M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |