| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8111104a2120e14ef068b9cfbda91965473ab345 |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T00:43:22Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T01:12:28.244307088Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.22/0 |
| upload-time | 2025-11-06T06:49:32Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9µs ± 1% |
| [Geomean] | 40.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31GB ±25% |
| [Geomean] | 3.61GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.12GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.60GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.40M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 232M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1M ±61% |
| [Geomean] | 91.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.34G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 305M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.01G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±74% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 45.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.0M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.1M ±53% |
| [Geomean] | 210M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.71G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.93G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.0M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.91G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.87G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±14% |
| [Geomean] | 931M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.32k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.27M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 748k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.27M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 750k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.7k ± 2% |
| [Geomean] | 439k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.1M ±78% |
| [Geomean] | 32.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.0G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±75% |
| [Geomean] | 3.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 90.8M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 112M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.4M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.4M ±68% |
| [Geomean] | 94.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.58G ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.7M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±17% |
| [Geomean] | 325M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 1% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 747k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 748k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |