| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2e2072561cd5a451a6a361e238b74810df51f4ad |
| experiment-commit-time | 2025-11-06T00:43:11Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-06T01:38:58.561668082Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.24/0 |
| upload-time | 2025-11-06T07:08:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±32% |
| [Geomean] | 3.87GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±36% |
| [Geomean] | 5.35GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.72GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.78GB ±19% |
| [Geomean] | 7.40GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 217M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 214M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±102% |
| [Geomean] | 89.0M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.53G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.56G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 723M ±132% |
| [Geomean] | 3.97G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 153M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.55M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 9% |
| [Geomean] | 42.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.1M ±87% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.50G ±70% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.33G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 154M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.13G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.00G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 94.4M ±78% |
| [Geomean] | 791M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.3M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.80M ±146% |
| [Geomean] | 35.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.63G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 725M ±131% |
| [Geomean] | 3.57G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.2M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.0M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.41M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.0M ±121% |
| [Geomean] | 98.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 125M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 877M ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.9M ±101% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 794k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |