| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | f2cd93aa0505465c1d30201c806b6d4d3481c5fa |
| benchmarks-commit | 53eb3ba825a33c437f71dd955e9de534d6b99b49 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 75b2bb1d1a62e69763aea6761b5be4b9c69e0214 |
| experiment-commit-time | 2025-11-04T20:41:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2025-11-05T19:37:13.002089117Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20251106.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20251106.9/0 |
| upload-time | 2025-11-06T01:10:18Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±24% |
| [Geomean] | 3.73GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.20GB ±29% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.16GB ±12% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 234M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.5M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7M ±63% |
| [Geomean] | 90.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 819M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±95% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.02M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 45.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 72.4M ±51% |
| [Geomean] | 207M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.17G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.51G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 127M ±65% |
| [Geomean] | 840M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.76M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.48M ±88% |
| [Geomean] | 34.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 818M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.00G ±96% |
| [Geomean] | 3.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.6M ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.32M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.4M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.2M ±69% |
| [Geomean] | 96.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.0M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.1M ±73% |
| [Geomean] | 306M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |